Α.Ο. ΠΡΟΝΝΟΙ - Α.Ο. ΣΑΜΗΣ  0-2

Δύσκολο πέρασμα για τη Σάμη από τους Πρόννους
που άξιζαν καλύτερης τύχης
Displaying IMG_2191.JPG
Χωρίς να πιάσει καμιά μεγάλη απόδοση η Σάμη πέρασε από τα Τζανάτα επικρατώντας των Πρόννων με σκορ 2-0 και συνεχίζει το ταξίδι της για την 4αδα. Ήδη βρίσκεται στην 4η θέση αφού εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Παγκεφαλληνιακού από την πρωτοπόρο Α.Ε.Κ..
Displaying IMG_2203.JPG
Να σημειώσουμε ότι το γήπεδο ήταν αρκετά βαρύ από την βροχή που έπεσε πριν αλλά και στην έναρξη του αγώνα.
Οι ομάδες μπήκαν στο γήπεδο με στόχο να φυλάξουν τις άμυνες τους και με κάποιες προϋποθέσεις να βγουν στην επίθεση για το πολυπόθητο γκολ.

Πέμπτη, 05 Δεκεμβρίου 2013 09:22

Εθνική Ελπίδων Σάλας: Φιλικά με Ιταλία

Δύο σπουδαία ραντεβού περιμένουν την Εθνική Ελπίδων Σάλας στις 10 και 11 Δεκεμβρίου στην Κεφαλονιά (Κλειστό «Αντώνης Τρίτσης»), καθώς θ΄ αντιμετωπίσει σε δύο φιλικές αναμετρήσεις την αντίστοιχη της Ιταλίας.

Πρόκειται για τους σπουδαιότερους αγώνες που θα φιλοξενήσει η χώρα μας σε επίπεδο Εθνικών Ομάδων Ελπίδων Ποδοσφαίρου Σάλας και κατά συνέπεια οι σημαντικότεροι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.
Ο πρώτος αγώνας έχει ώρα έναρξης 18:00 και ο δεύτερος 15:30.

Α.Ο. ΦΩΚΑΤΑ - Α.Ο. ΣΑΜΗΣ  0-1
Νίκη "χρυσάφι" χωρίς να εντυπωσιάσει η Σάμη 1-0 τα Φωκάτα που σε κάθε παιχνίδι δείχνουν σημάδια σημαντικής βελτίωσης
Σε ένα μέτριο παιχνίδι σήμερα το απόγευμα στις Κεραμειές τα Φωκάτα γνώρισαν την ήττα από τη Σάμη με σκορ 1-0.
Μια ήττα που σίγουρα θα μπορούσαν να είχαν αποφύγει, αφού οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε άσχημη μέρα και σύμφωνα με την εικόνα των δυο ομάδων θα μπορούσαν να έχουν πάρει κάτι παραπάνω από αυτό το παιχνίδι.
Στο α' ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και τους φιλοξενούμενους να πατάνε καλύτερα γήπεδο αλλά και να έχουν περισσότερη ώρα την κατοχή της μπάλας.

Οι συμμετοχές των αθλητών μας σε αγώνες που γίνονται σε όλη την Ελλάδα είναι πολλές . Ο Σύλλογος Δρομέων Κεφαλονιάς έχει μπει δυναμικά και η αγωνιστική δράση είναι ραγδαία.
Το τελευταίο διάστημα εκτός από το Μαραθώνιο της Αθήνας τα μέλη μας έχουν αγωνιστεί και δύο πολύ σημαντικούς αγώνες Υπεραποστάσεων στο Παρανέστι Δράμας 26/10/2013 και στον Άθλο Μαινάλου Βυτίνας Γορτυνίας 26 και 27/10/2013.
Αναλυτικά
1.Υπερμαραθώνιος Αγώνας Παρθένου Δάσους Παρανεστίου ή Virgin Forest Ultra Trail (V.F.U.T) 159.420 χιλιομέτρων
Ο Κεφαλλονίτης ΓΕΩΡΓΑΤΟΣ Χρήστος  69ος στην γενική κατάταξη και 10ος στην κατηγορία του με χρόνο 37 ώρες 55 λεπτά και 32 δεύτερα

ΕΛΛΗΝΙΚΗ  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
         ΔΗΜΟΣ  ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑΣ

ΤΟΠΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΑΓΙΑΣ ΕΥΦΗΜΙΑΣ

Αγία Ευφημία  18  Νοεμβρίου  2013
 Αριθ. Πρωτ: 56270

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η   -   Π Ρ Ο Σ Κ Λ Η Σ Η

Καλούμε  σε Λαϊκή Συνέλευση τους κατοίκους,   που θα πραγματοποιηθεί την 24η Νοεμβρίου 2013 ημέρα Κυριακή  και ώρα 6:00 μ.μ.  στην αίθουσα του Πολιτιστικού Κέντρου στην Αγία Ευφημία  για συζήτηση και έκδοση ψηφισμάτων αναφορικά με τα παρακάτω ζητήματα που προέκυψαν πρόσφατα,

Δευτέρα, 18 Νοεμβρίου 2013 09:14

Α.Ο. ΔΙΛΙΝΑΤΑ - Α.Ο. ΣΑΜΗΣ 5-1

Με έναν εκπληκτικό Πάρη Μηλιώνη στη σύνθεση τους τα Διλινάτα δεν άφησαν, ιδιαίτερα στο β' ημίχρονο τη Σάμη να συνεχίσει τις επιτυχίες για τον δρόμο της προς την τετράδα. Ο εξαίρετος επιθετικός της ομάδας του Σπύρου Αλυσανδράτου πήρε "αμπάριζα" την αντίπαλη άμυνα ενώ εξαφάνισε, με την εκτελεστικότητα του κάθε αμυντικό σύστημα του Θ. Βουκελάτου και με δείγματα μεγάλου σκόρερ πέτυχε και τα πέντε!!! γκολ της ομάδας του, ενώ είχε και δοκάρι σε εντυπωσιακό ανάποδο ψλίδι μέσα από την περιοχή.

Σάββατο, 16 Νοεμβρίου 2013 09:43

Πόλο: Αναβολή-μυστήριο στο Αργοστόλι

Η έλλειψη χρημάτων για αγορά πετρελαίου και τη θέρμανση της πισίνας στο κολυμβητήριο του Αργοστολίου έφερε και την αναβολή από την ΚΟΕ του αγώνα ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και τη Βουλιαγμένη για την 3η αγωνιστική στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Aνδρών.

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε ο επαναληπτικός αγώνας Κυπέλλου για τη Σάμη κόντρα στους Πρόννους μετά το 7-0 του πρώτου αγώνα. Η ομάδα του Θοδωρή Βουκελάτου αν κι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 4-2.

42,195 Χιλιόμετρα
Bib     Name     Gender      net time     Club
11313     KOKKINOS PANAGIS     male     5:01:13     SYLLOGOS DROMEON KEFALONIAS
1656     SKAFIDAS SPYROS     male     2:56:43     SYLLOGOS DROMEON KEFALONIAS
3307     PRENTANOS HARRY     male     4:42:05     SYLLOGOS DROMEON KEFALONIAS

Σπουδαία νίκη με 2-1 πέτυχε η Σάμη επί του ΑΟΚΙ στο ΔΑΚ Αργοστολίου και «αναρριχήθηκε» στη 2η θέση της βαθμολογίας της Α' ΕΠΣΚΙ μετά και την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής.

Αν και ο ΑΟΚΙ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Γιάννη Βουκελάτο, η Σάμη όχι μόνο ανέκαμψε και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Καππάτο στο 36', αλλά έφτασε και στην τελική επικράτηση στο 75ο λεπτό, με ένα πολύ ωραίο γκολ του Γιάννη Αμούργη με γυριστή κεφαλιά έπειτα από την σέντρα του Περιβολάρη.